We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory PEF128GSRE3USB USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black, Red
SKU
PEF128GSRE3USB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
128GB, USB 3.1, 21x53x10mm, 8.2g, Black/Red
- Up to 400MB/s Read Speeds
- Durable design extends the life of your drive
- Rubber coated housing protects from drops, spills, and daily abuse
- LED Light Indicator
- Retractable design protects USB connector when the drive is not in use
- Compatible with the latest Windows, Mac OS9 and X, and Linux 2.4 and later
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Black,Red |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PEF128GSRE3USB |
| EAN | 0814914025628 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
SUPERSONIC RAGE ELITE USB 3.1, GEN. 1 (USB 3.0) FLASH DRIVES
The Supersonic Rage Elite is the ideal combination for everyday users that require both, ultra-fast transfer speeds and larger capacities to save time while allowing you to quickly access files immediately. Created in a bold, durable, rubber coated housing provides protection from daily wear and tear anywhere you go. No more losing caps, go capless! This user-friendly, plug and play USB features a retractable design to protect the USB connector when it’s not in use.
The Supersonic Rage Elite is the ideal combination for everyday users that require both, ultra-fast transfer speeds and larger capacities to save time while allowing you to quickly access files immediately. Created in a bold, durable, rubber coated housing provides protection from daily wear and tear anywhere you go. No more losing caps, go capless! This user-friendly, plug and play USB features a retractable design to protect the USB connector when it’s not in use.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 400 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 400 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows, 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows ME, Linux 2.4, Mac OS9, X |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Form factor | Capless |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, Red |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Shock resistant, Water resistant |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows, 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows ME, Linux 2.4, Mac OS9, X |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 10 mm |
| Width | 21 mm |
| Weight | 8.2 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 20.2 g |
| Height | 10 mm |
| Depth | 53 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 10 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 20.2 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 450 pc(s) |
| Master (outer) case width | 292 mm |
| Master (outer) case length | 533 mm |
| Master (outer) case height | 305 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows, 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows ME, Linux 2.4, Mac OS9, X |