We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory P300 256 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe
SKU
P300P256GM28US
- Built with the latest PCIe 3 x 4 controller
- 2280 m.2 PCIe NVMe Gen3 x 4 SSD
- Thermal Throttling Technology
- End-to-End Datapath Protection
- Operating Temperature: 0~70°C
- TBW: 640TB
- SmartECCTM
- O/S Supported: Windows® 7*/8*/8.1/10 (*May require driver)
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/Notebook |
| SKU | P300P256GM28US |
| EAN | 0814914026540 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
The P300 is Patriot’s next generation of mid-tier PCIe gen 3x4 NVMe SSD to hit the market, offering 25% higher transfer speeds and IOPs than standard PCIe 3x2 solutions. The compact m.2 form factor is designed for easy installation and will fit into any PC or laptop, while its low power consumption helps extend laptop battery life. The P300 is guaranteed to improve start-up, loading, and transfer times over traditional hard disk drives.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 1700 MB/s |
| Write speed | 1700 MB/s |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.3 |
| TBW rating | 80 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 1700 MB/s |
| Write speed | 1700 MB/s |
| ECC | Yes |
| Certification | CE/FCC |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 2.07 W |
| Power consumption (write) | 2.07 W |
| Power consumption (idle) | 0.37 W |
| Certificates | |
| Certification | CE/FCC |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.3 |
| TBW rating | 80 |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 1700 MB/s |
| Write speed | 1700 MB/s |
| ECC | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | CE/FCC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 3.8 mm |
| Package width | 130.8 mm |
| Package depth | 6.6 mm |
| Package height | 99.6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 130.8 mm |
| Package depth | 6.6 mm |
| Package height | 99.6 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| ECC | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |