We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Patriot Memory 64GB Supersonic Rage XT USB 3.0 USB flash drive USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black, Blue
SKU
PEF64GSRUSB
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black,Blue |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PEF64GSRUSB |
| EAN | 0815530014690 |
| Manufacturer | Patriot Memory |
| Availability | Out of Stock |
The Patriot Memory Supersonic Rage XT is the perfect solution for those looking for both an ultra-portable form factor and the high performance transfer speeds of USB 3.0. Designed with a custom retractable USB housing, the Supersonic Rage XT provides a unique all-in-one slide to connect design for best in class protection from wear and tear. With read and write speeds of up to 180MB/s (Read) and 50MB/s (Write), the Patriot Memory Supersonic Rage XT features high quality NAND and IC controller for excellent performance when working with large file transfers.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 50 MB/s |
| Read speed | 180 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 50 MB/s |
| Read speed | 180 MB/s |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Form factor | Cap |
| Technical details | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black, Blue |
| Certification | CE / FCC / RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Weight | 11 g |
| Height | 21.8 mm |
| Depth | 11 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |