We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case Transparent iPad Pro 11'' (2024)
SKU
SAFE95741
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SAFE. by PanzerGlass® TPU Case Transparent iPad Pro 11'' (2024)
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Recycled plastic = Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- FSCTM-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSCTM-certified paper.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
Category: Mobile Phone Cases
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | SAFE95741 |
| EAN | 5715685012891 |
| Manufacturer | PANZERGLASS |
| Availability | Out of Stock |
Protect your tablet from screen smashing streaming, couch chilling catastrophes and other tablet totaling tragedies with the Soft TPU Case from SAFE. by PanzerGlass®️. The thin, sleek and elegant case is made of 100% recycled material that shields your tablet effectively, while giving you full access to all of its functions. The soft, transparent back cover and frame is anti-yellowing, ensuring that the case will continue to look great, day after day – even when exposed to sunlight and beach parties.
Installation is easy. Just click the case on, and you can breathe freely, knowing that you’ll never again fear the terrifying sight of your tablet tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
Installation is easy. Just click the case on, and you can breathe freely, knowing that you’ll never again fear the terrifying sight of your tablet tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”.
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 11'' (2024) |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Colour name | Transparent |
| Harmonized System (HS) code | 3926909090 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple - iPad Pro 11'' (2024) |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Colour name | Transparent |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Width | 256.8 mm |
| Height | 183.8 mm |
| Depth | 9.1 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 115 g |
| Package width | 21.2 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 30.2 mm |
| Package weight | 175 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 21.2 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 30.2 mm |
| Package weight | 175 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 3926909090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Colour name | Transparent |