We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic Toughpad FZ-G1 MK5 256 GB 25.6 cm (10.1") Intel® Core™ i5 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 10 Pro Black, Silver
SKU
FZ-G1W1898TE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10.1" WUXGA, Intel Core i5-6300U 2.6 GHz, 8 GB RAM, 256 GB SSD, WiFi, Bluetooth, LAN, Windows 10 Pro 64-Bit
- 10" Rugged Tablet with Windows 10 Pro
- Daylight-readable Display with Gloved Multi Touch + waterproof digitizer pen
- User-replaceable Battery and Optional Long Life Battery
- Integrated Bridge Battery, SmartCard, 2D Barcode, Magstripe, RFID, Serial Option, Thermal Camera and Infrared Camera Options and More
Category: Tablets
| Display | 10.1" |
|---|---|
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Memory | 8GB |
| SKU | FZ-G1W1898TE |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Toughpad |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The FZ-G1 Windows 10 Pro tablet offers a fluid user experience while providing crucial port connectivity and feature-rich options in a compact size. Designed for highly mobile field workers, it’s the thinnest and lightest fully rugged 10.1" tablet running Windows 10 Pro 64-Bit. Powered by an Intel® Core™ i5 vPro™ processor with a MIL-STD-810G and IP65 certified, the FZ-G1 Windows 10 tablet leads the way in rugged mobile computing. Add to that an HD daylight-readable 10-point gloved multi touch + waterproof digitizer pen, and it becomes an essential tool for field workers. With added Thermal camera and IR camera options. Can also support "Windows Hello" for enhanced security.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Anti-reflective coating | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Tjunction | 100 °C |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| System bus rate | 4 GT/s |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Stepping | H0 |
| Processor threads | 4 |
| Processor series | Intel Core i5-7300 Mobile Series |
| Processor package size | 42 X 24 mm |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor code | SR340 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Conflict-Free processor | Yes |
| Bus type | OPI |
| Configurable TDP-down frequency | 0.8 GHz |
| Processor ARK ID | 97472 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1, 1x4, 2x2, 4x1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor model | i5-7300U |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 64 GB |
| Graphics | |
| Graphics card family | Intel |
| Graphics card | HD Graphics 620 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Flash type | LED |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Docking connector type | Panasonic 24-pin |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Device type | Tablet PC |
| Protection features | Cold resistant, Dust resistant, Heat resistant, Shock resistant, Vibration proof, Water resistant |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Password protection | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Tablet PC |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Protection features | Cold resistant, Dust resistant, Heat resistant, Shock resistant, Vibration proof, Water resistant |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Silver |
| Processor manufacturer | Intel |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Platform | Windows |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 1.00 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Smart Response Technology version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Battery | |
| Battery voltage | 11.1 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Battery life (max) | 14 h |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 16 V |
| AC adapter output current | 4.06 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 270 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 188 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -29 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -51 - 71 °C |
| Other features | |
| Processor ARK ID | 97472 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Cable lock slot | Yes |