We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic Toughbook S1 Snapdragon 64 GB 17.8 cm (7") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 10 Black, Silver
SKU
FZ-S1AGAEAAS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Toughbook S1, 7" WXGA 1280 x 800 IPS LCD, Qualcomm Snapdragon 660, 4GB RAM, 64GB eMMC 5.1, Qualcomm WCN3990 IEEE802.11, Bluetooth 5.1, Android 10
Category: Tablets
| Display | 7" |
|---|---|
| Operating system | Android 10 |
| Memory | 4GB |
| SKU | FZ-S1AGAEAAS |
| EAN | 5054444428727 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Toughbook |
The TOUGHBOOK S1 tablet - the ultimate rugged Android™ tablet for the truly mobile worker. This 7 inch screen device is easy to use in one hand, adaptable for a variety of tasks yet powerful and tough enough to cope with the busiest shift. It’s at its best when in the hands of security and police forces patrolling the streets, technicians monitoring production lines, field services engineers carrying out inspections and maintenance or construction workers on site.
To ensure the rugged tablet can work as long as any shift, it is equipped with a simple click and switch design for warm swapping batteries. It takes away the need to interrupt work, power down the device or remove fiddly panels to change batteries. With two options of battery size, the device can operate for up to 14 hours on a single charge.
Harness the power of Android in the Enterprise with Panasonic COMPASS
Panasonic Complete Android Services and Security (COMPASS) offers everything you need to configure, deploy and manage your Panasonic TOUGHBOOK rugged Android tablets and handhelds securely in your business across the full lifecycle of your solutions. It is designed to give you the confidence to take advantage of the flexibility offered by the Android operating system with the reassurance that Panasonic’s devices are enterprise-ready for applications, management and security.
To ensure the rugged tablet can work as long as any shift, it is equipped with a simple click and switch design for warm swapping batteries. It takes away the need to interrupt work, power down the device or remove fiddly panels to change batteries. With two options of battery size, the device can operate for up to 14 hours on a single charge.
Harness the power of Android in the Enterprise with Panasonic COMPASS
Panasonic Complete Android Services and Security (COMPASS) offers everything you need to configure, deploy and manage your Panasonic TOUGHBOOK rugged Android tablets and handhelds securely in your business across the full lifecycle of your solutions. It is designed to give you the confidence to take advantage of the flexibility offered by the Android operating system with the reassurance that Panasonic’s devices are enterprise-ready for applications, management and security.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor frequency | 1.843 GHz |
| Processor model | 660 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Snapdragon |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size | 64 GB |
| Graphics | |
| Graphics card family | Adreno |
| Graphics card | Adreno 512 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Sensors | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Silver |
| Performance | |
| Operating system installed | Android 10 |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black, Silver |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 10 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Battery life (max) | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 193 mm |
| Depth | 22.9 mm |
| Height | 131 mm |
| Weight | 505 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Drop proof | 150 cm |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |