We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic Toughbook S1 4G Snapdragon LTE 64 GB 17.8 cm (7") 4 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 10 Black
SKU
FZ-S1AEMEAAS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
7" WXGA (1280x800), Qualcomm Snapdragon 660, 4GB RAM, 64GB eMMC, GPS, 13 MP/ 5 MP, USB 3.0 Type-C, Extended Battery (5.580mAh), 4G, BCR-Landscape, Dual-Pass-Antenna, Android 10
- Sleek front design, flexible back design
- Qualcomm® SDM660 Octa-Core LTS Processor
- 7” outdoor display (up to 500cd/m2) with low reflection technology
- Warm-Swappable, 14hrs battery capacity
- Flexible configuration port (Optional)
- Android 11 support
- Optional Vehicle mount
Category: Tablets
| Display | 7" |
|---|---|
| Operating system | Android 10 |
| Memory | 4GB |
| Mobile network connection | Yes |
| SKU | FZ-S1AEMEAAS |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Toughbook |
The TOUGHBOOK S1 tablet - the ultimate rugged Android™ tablet for the truly mobile worker. This 7 inch screen device is easy to use in onehand, adaptable for a variety of tasks yet powerful and tough enough to cope with the busiest shift. It's at its best when in the hands of securityand police forces patrolling the streets, technicians monitoring production lines, field services engineers carrying out inspections and
maintenance or construction workers on site.
maintenance or construction workers on site.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display technology | LCD |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Panel type | IPS |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 660 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Snapdragon |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 4G standard | LTE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Performance | |
| Operating system installed | Android 10 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 10 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5580 mAh |
| Battery life (max) | 14 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 193 mm |
| Depth | 22.9 mm |
| Height | 131 mm |
| Weight | 514 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |