We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-WENSYN1 notebook case 39.1 cm (15.4") Backpack case Black
SKU
PCPE-WENSYN1
- Fits most 15”/15.4” notebooks
- Shock absorbing shoulder straps
- Air flow back padding
- Adjustable chest strap
- Complies with most airline restrictions for hand luggage
- COMP-U-FLEX computer pocket
- Music player pocket
- Quick pocket
- Essentials organiser
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Panasonic |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.4 " |
| Material | Nylon,PVC |
| SKU | PCPE-WENSYN1 |
| EAN | 4010869144742 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Comfortable WENGER backpack designed to fit notebooks with screen sizes up to 15.4"Including Shock Absorbing Shoulder Straps. Made by WENGER, makers of the genuine Swiss Army Knife.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.1 cm (15.4") |
| Width | 330 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 460 mm |
| Depth | 254 mm |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | All TOUGHBOOK |
| Maximum screen size | 39.1 cm (15.4") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Design | |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Nylon, PVC |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | All TOUGHBOOK |
| Maximum screen size | 39.1 cm (15.4") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Technical details | |
| Material | Nylon, PVC |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | All TOUGHBOOK |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |