We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-INFM1BH tablet case 17.8 cm (7") Holster Black
SKU
PCPE-INFM1BH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
159 x 216 x 51 mm, For TOUGHBOOK M1, B2, L1
- Includes belt and shoulder strap
- Nylon shell and foam construction for excellent screen protection
- Accommodates the M1 and B2 with OEM hand strap
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Panasonic |
| Maximum screen size | 7 " |
| Material | Foam,Nylon |
| SKU | PCPE-INFM1BH |
| EAN | 7330381406102 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Keep your M1 handy using the supplied belt, your own belt (up to 4.8 cm / 1.9"" wide), or the included shoulder strap for mobile freedom. Ideal for workers in the field, you choose how you want to wear it. An exterior nylon shell and foam construction provide excellent screen protection for your TOUGHBOOK. Accommodates the M1 and B2 form factors with the OEM hand strap. Accommodates the L1, Toughmate L1 Standard and Enhanced Hand Straps, and the L1 X-Strap.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Holster |
| Material | Foam, Nylon |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | TOUGHBOOK M1, B2, L1 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Holster |
| Stand mode | No |
| Material | Foam, Nylon |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | TOUGHBOOK M1, B2, L1 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 159 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 216 mm |
| Weight | 157 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |