We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-INFM1AO tablet case 17.8 cm (7") Folio Black
SKU
PCPE-INFM1AO
- Nylon shell and shock absorbing case materials
- The fold away flap screen cover provides an additional safeguard for the M1 screen
- Doubles as an easel stand to elevate the screen to multiple angles for viewing or typing
- Case includes an ergonomic shoulder strap and adjustable hand strap
- Allows easy access to all features, ports, and cameras
Category: Tablet Cases
| Built-in speaker(s) | No |
|---|---|
| Brand compatibility | Panasonic |
| Maximum screen size | 7 " |
| Material | Nylon |
| SKU | PCPE-INFM1AO |
| EAN | 5054444039343 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Ideal for workers in the field, this case provides 24 x 7 protection and ease of use from a nylon shell and shock absorbing case materials. The fold away flap screen cover provides an additional safeguard for the M1 screen and doubles as an easel stand to elevate the screen to multiple angles for viewing or typing. The cover also protects the display when not in use. The case includes an ergonomic shoulder strap and the adjustable hand strap will increase productivity by allowing you comfortably hold your TOUGHBOOK for extended periods of time. Allows easy access to all features, ports, and cameras.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Toughbook M1 & B2 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Toughbook M1 & B2 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 222 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |