We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-INF33A2 laptop case 30.5 cm (12") Cover Black, Grey
SKU
PCPE-INF33A2
- A ballistic nylon case including built in X-strap
- D-ring attachments for use with PCPE-INFUVA1 User Harness or shoulder straps
- Includes standard shoulder strap – attachment via D-rings
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Panasonic |
|---|---|
| Maximum screen size | 12 " |
| Material | Nylon |
| Case type | Cover case |
| SKU | PCPE-INF33A2 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
The Toughmate 33 Always-On is tough, sleek, lightweight and is the perfect complement to your TOUGHBOOK 33. You can experience increased facilitation, access to important ports and openings, and easy transportation of your machine by using this as your Always-On carrying case. The battery can be changed without having to remove the machine from the case. Stays on 24/7 to help reduce damage caused by accidental drops as well as scratches and dents from everyday use. Users can carry the Toughmate 33 Always-On via the machine's built-in handle, or by connecting the included shoulder strap to the D-Rings on the case. An optional user harness provides hands-free use, while the included X-strap allows multiple options for operation while moving around your work space. The Toughmate 33 Always-On allows the use of the device in laptop or tablet modes, all while keeping the case securely around the device.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Weight | 680 g |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black, Grey |
| Case type | Cover |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | TOUGHBOOK 33 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Design | |
| Case type | Cover |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | TOUGHBOOK 33 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | TOUGHBOOK 33 |
| Case type | Cover |
| Carrying handle(s) | Yes |