We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-GJA2V01 mobile device dock station Tablet Black
SKU
PCPE-GJA2V01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Without pass-through, keyed alike, 2 x USB 2.0, 1 x LAN
- Ports (except non-electronic versions): 1 x 16V DC-in; 2 x USB 2.0; 1 x LAN
- Optional dual antenna pass-through
- VESA 75 mounting pattern
- Non-electronic cradle available
- Keyed lock
Category: Mobile Device Dock Stations
| SKU | PCPE-GJA2V01 |
|---|---|
| EAN | 5054444303536 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
A rugged vehicle dock for the Toughpad FZ-A2. The smooth, curved design sets a new standard for Panasonic vehicle docks.
The dock is designed to be as slim as possible, minimising the amount of space taken up in a vehicle. The pinch lock mechanism and slam latch allow easy lock and release operation with both hands, while the rugged, impact-resistant casing allows this dock to be both durable and
lightweight.
The dock is designed to be as slim as possible, minimising the amount of space taken up in a vehicle. The pinch lock mechanism and slam latch allow easy lock and release operation with both hands, while the rugged, impact-resistant casing allows this dock to be both durable and
lightweight.
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Toughbook A2 / 20 |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Certification | C-Tick, E-Mark, FCC, CE |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Dual antenna pass-through | No |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio output | No |
| HDMI | No |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Dual antenna pass-through | No |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC input voltage | 16 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 297 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 269 mm |
| Weight | 1 kg |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Adapter included | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Certification | C-Tick, E-Mark, FCC, CE |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Compliance certificates | RoHS |