We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic PCPE-ACDSUK1 mobile device keyboard Black Bluetooth QWERTY UK English
SKU
PCPE-ACDSUK1
Category: Mobile Device Keyboards
| Keyboard layout | QWERTY |
|---|---|
| Device interface | Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| SKU | PCPE-ACDSUK1 |
| EAN | 5060055465709 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Mini layout Bluetooth wireless, rugged keyboard with internal rechargeable Lithium battery and USB plug and play connection. The black silicon rubberised finish, with white key legends, means it is splash proof and wipeable. The built in 350mAh Li-ion rechargeable battery lasts for 60 working hours.
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Performance | |
| Cable lock slot | No |
| Cover | No |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Toughbook 19, 31, 52, 53, 54, C2, D1, F9, H2, U1, Toughpad FZ-E1, F1, G1, M1, N1, X1, Y1 |
| Product colour | Black |
| Pointing device | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 2.0+EDR |
| Wireless range | 10 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot | No |
| Cover | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Battery life | 60 h |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 245 g |