We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic LUMIX G 25 mm/F1.7 ASPH SLR Black
SKU
H-H025E-K
Category: Camera Lenses
| Filter size | 46 mm |
|---|---|
| Lens structure (elements/groups) | 8/7 |
| Diameter | 60.8 mm |
| Component for | SLR |
| SKU | H-H025E-K |
| EAN | 5025232835126 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
- 25mm / 50mm (35mm camera equiv.)
- F1.7
- φ46mm / 1.8inch
- F1.7
- φ46mm / 1.8inch
| Lens system | |
|---|---|
| Component for | SLR |
| Lens structure (elements/groups) | 8/7 |
| Fixed focal length | 2.5 cm |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Minimum aperture number | 1.7 |
| Maximum aperture number | 22 |
| Lens mount interface | Micro Four Thirds (MFT) |
| Closest focusing distance | 0.25 m |
| Lens viewing angle, diagonal | 47° |
| Performance | |
| Maximum magnification | 0.14x |
| Lens hood | Yes |
| Camera brands compatibility | Panasonic |
| Compatibility | Panasonic |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Maximum magnification | 0.14x |
| Camera brands compatibility | Panasonic |
| Harmonized System (HS) code | 90021100 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90021100 |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 6.08 cm |
| Length | 52 mm |
| Filter size | 4.6 cm |
| Weight | 125 g |
| Packaging content | |
| Lens hood | Yes |