We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic H-ES50200E9 camera lens Camcorder Black
SKU
H-ES50200E9
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Professional Lens, 50-200mm, F2.8-4.0 ASPH., Mirrorless Micro Four Thirds Mount, POWER O.I.S.
- [LEICA Quality] Professional, high-quality LEICA DG ELMARIT optics. (21 Elements in 15 Groups, [2 UED Elements])
- [50-200mm] Ultra-telephoto zoom lens F2.8-4.0 (67mm lens filter threads) suitable for wildlife photography. Compatible with optional tele converters DMW-TC14 and DMW-TC20
- [Stabilized] Power Optical Image Stabilizer (O.I.S.) compensates for the hand-shake movement in combination with LUMIX cameras supporting Dual I.S. and Dual I.S. 2.0 in-camera stabilization
- [Fast focusing] Supports sensors drive at max. 240 fps sensor for high-speed autofocusing
- [Rugged] Dust/splash-proof design and are even freeze-proof down to 14 Fahrenheit to withstand professional use under harsh conditions
Category: Camera Lenses
| Filter size | 67 mm |
|---|---|
| Lens structure (elements/groups) | 21/15 |
| Diameter | 76 mm |
| Component for | Camcorder |
| SKU | H-ES50200E9 |
| EAN | 5025232910632 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
LEICA DG Lens – Ultimate Optics The LEICA DG ELMARIT 50-200mm F2.8-4.0 lens offers the range and versatility needed for a wide variety of shooting situations, and because it’s a LEICA DG LENS it’s the kind of lens you have always wanted. With LEICA being the watchword for quality optics among professional photographers, it was developed exclusively for LUMIX G Series cameras and incorporates state-of-the-art optical and mechanical components. The LEICA ES50200 DG Lens provides the ultimate optical quality and performance. Enjoy brilliant, edge-to-edge clarity and prevent distortions of all kinds to assure precise, sharp picture rendering. POWER O.I.S. – ultra-sharp photos LUMIX MEGA Optical image stabilization (O.I.S.) compensates for large camera shake and vibrations to capture sharp, blur-free contours across the entire picture without a tripod. Nano Surface Coating End unwanted ghosting and flaring with Panasonic’s Nano Surface Coating. This special, ultra-thin coating reduces bothersome reflections across the entire light spectrum. H-ES50200 MTF CHART Excellent edge to edge sharpness for high quality zoom photography. For lenses that are capable of compensating distortion, the horizontal axis of the MTF shows the distance from the center of the corrected image. H-ES50200 Lens Construction 21 Elements in 15 Groups -- 2 UED Elements Professional, high-quality LEICA DG ELMARIT optics.
| Lens system | |
|---|---|
| Component for | Camcorder |
| Lens structure (elements/groups) | 21/15 |
| Focal length range | 50 - 200 mm |
| Number of diaphragm blades | 9 |
| Minimum aperture number | 22 |
| Maximum aperture number | 4 |
| Image stabilizer | Yes |
| Closest focusing distance | 0.75 m |
| Lens viewing angle, horizontal | 6.2° |
| Lens viewing angle, vertical | 24° |
| Performance | |
| Maximum magnification | 0.5x |
| Camera brands compatibility | Panasonic |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum magnification | 0.5x |
| Camera brands compatibility | Panasonic |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Extended length | 65.5 cm |
| Diameter | 7.6 cm |
| Length | 132 mm |
| Filter size | 6.7 cm |
| Packaging content | |
| Lens cap included | Yes |
| Bag included | Yes |