We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic AW-UR100GJ security camera IP security camera Ceiling/wall
SKU
AW-UR100GJ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DC 12 V to 21.8± 10%, IEEE802.3bt, 9 kg, 258 x 367 x 392 mm, 1/2.5-inch 4K MOS x 1
Category: Security Cameras
| Sensor type | MOS |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| SKU | AW-UR100GJ |
| EAN | 4010869315128 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Panasonic AW-UR100GJ Outdoor-ready Integrated 4K PTZ Camera, Protection IP65, 1/25-type 4K CMOS Sensor, 24x optical zoom/741° horizontal, ND filters (Clear, 1/8, 1/16, 1/64), Including Wiper, Heater and Defroster (optional Washer), Salt-resistant paint
| Performance | |
|---|---|
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Camera | |
| Minimum illumination | 3 lx |
| Tilt angle range | -30 - 210° |
| Tilt speed | 60 °/sec |
| Pan range | -175 - 175° |
| Pan speed | 60 °/sec |
| White balance | ATW, Auto |
| Camera shutter speed | 1/25, 1/30, 1/60, 1/100, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000, 1/4000, 1/10000 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | MOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.5 mm (1 / 2.5") |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 4 |
| Auto focus | Yes |
| Minimum aperture number | 1.8 |
| Focus | Motorized/Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 24x |
| Digital zoom | 10x |
| Focal length range | 4.12 - 98.9 mm |
| Video | |
| Image stabilizer | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180, 640 x 360, 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
|---|---|
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| RS-422 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12 |
| DC output current | 3.1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Width | 258 mm |
| Depth | 392 mm |
| Height | 367 mm |
| Weight | 9 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Focus | Motorized/Manual |