We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic AV-UHS5M5 interface cards/adapter Internal
SKU
AV-UHS5M5G
- DVE function in 4K mode
- BKGD x 1
- Keyer x 1
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | Yes |
|---|---|
| SKU | AV-UHS5M5G |
| EAN | 4010869297226 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
The AV-UHSM5G 4K DVE expansion card for the AV-UHS500 live production professional video switcher enables DVE (Digital Video Effects) when utilizing 4K. One expansion card can be installed in the AV-UHS500 video switcher.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.1 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 112 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 116 mm |
| Weight | 354 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |