We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Panasonic AK-HRP1010GJ security camera accessory Remote control
SKU
AK-HRP1010GJ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Remote Operation Panel (ROP), LCD color monitor, touch panel support
- 1/4 rack size, four units can be installed in a single 19-inch EIA rack.
- High-resolution 3.5-inch color LCD touch panel and easy-to-use operation button layout.
- IP connection supported, enabling control of studio cameras and Panasonic’s PTZ cameras*.
- User-assignable knobs and priority buttons enable rapid operation of frequently-used functions.
- Up to 99 cameras can be switched between and controlled with a single unit.
- SDXC card support enables saving and loading of camera setting files and device settings.
Category: Security Camera Accessories
| SKU | AK-HRP1010GJ |
|---|---|
| EAN | 4010869309165 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Availability | Out of Stock |
Housing size designed for 19-inch EIA racks
With a 1/4 rack size housing, four units can be installed in a single 19-inch EIA rack, which are used as standard around the world.
Panel designed for operability
The layout of the operation buttons on the panel simplifies operation by prioritizing frequently-used functions. Knobs for master gain, color temperature, master flare, etc. can be assigned by users. Frequently-used functions such as gain and matrix can also be assigned to priority buttons. This enables rapid operation that can be adapted to the workflow of each location.
Serial and IP camera control support
Serial connection, IP connection and PoE power supply are all supported. IP connection to studio cameras allows operators to control cameras from remote locations, enabling more efficient operation with fewer on-site personnel. In addition to studio camera connectivity, future support for IP connection to Panasonic’s PTZ cameras and other devices is also planned.
3.5-inch color LCD touch panel
The new high-resolution 3.5-inch color LCD panel now supports touch operation and provides ease of use on location through high visibility and intuitive operation.
SDXC memory card support
The SD memory card slot enables users to save and read camera setting files and device settings using SD cards.
Store PTZ camera data and SCENE data onto an SD card
With the AK-HRP1010, various setting information of the Panasonic PTZ camera and SCENE FILE data that records parameter information related to video, DTL, color, and other images can be stored onto an SD card.
ROPs can be used to save PTZ camera setting information, reducing the time and effort required to reproduce setting information, and allowing PTZ cameras to achieve the same workflow as system cameras.
With a 1/4 rack size housing, four units can be installed in a single 19-inch EIA rack, which are used as standard around the world.
Panel designed for operability
The layout of the operation buttons on the panel simplifies operation by prioritizing frequently-used functions. Knobs for master gain, color temperature, master flare, etc. can be assigned by users. Frequently-used functions such as gain and matrix can also be assigned to priority buttons. This enables rapid operation that can be adapted to the workflow of each location.
Serial and IP camera control support
Serial connection, IP connection and PoE power supply are all supported. IP connection to studio cameras allows operators to control cameras from remote locations, enabling more efficient operation with fewer on-site personnel. In addition to studio camera connectivity, future support for IP connection to Panasonic’s PTZ cameras and other devices is also planned.
3.5-inch color LCD touch panel
The new high-resolution 3.5-inch color LCD panel now supports touch operation and provides ease of use on location through high visibility and intuitive operation.
SDXC memory card support
The SD memory card slot enables users to save and read camera setting files and device settings using SD cards.
Store PTZ camera data and SCENE data onto an SD card
With the AK-HRP1010, various setting information of the Panasonic PTZ camera and SCENE FILE data that records parameter information related to video, DTL, color, and other images can be stored onto an SD card.
ROPs can be used to save PTZ camera setting information, reducing the time and effort required to reproduce setting information, and allowing PTZ cameras to achieve the same workflow as system cameras.
| Features | |
|---|---|
| Type | Remote control |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power | |
| Output current | 0.9 A |
| Input voltage | 12 V |
| Technical details | |
| Type | Remote control |
| Placement supported | Indoor |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 102 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 385 mm |
| Depth | 113 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |