We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC ThunderBay 4 HDD/SSD enclosure Black 2.5/3.5"
SKU
OWCTB2IVKIT000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4 x 2.5"/3.5" bays, RAID, 92mm cooling Fan, 2x Thunderbolt 2
- Mix or match 2.5-inch (no adapter needed) and 3.5-inch HDDs and SSDs
- High-Quality, Certified, Double-Shielded 1-Meter ThunderboltTM cable included
- Up to 859MB/s read / 838MB/s write
- Plug and play RAID-ready
- 1 Year OWC Limited Warranty
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA,Serial ATA II,Serial ATA III |
|---|---|
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| SKU | OWCTB2IVKIT000 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The Speed You Need
Empower your creative production workflow with this super-fast, 4-Bay, RAID-ready drive with dual Thunderbolt ports. Add vast amounts of high-performance storage with ThunderBay 4. Utilize each of the four internal drives independently, or use the software RAID of your choice to setup a multi-drive array for high-performance or data-redundancy.
Edit, Experiment, Create, Design
With ThunderBay's performance capabilities you can complete projects faster, have more time to experiment, and push your creations to the next level.Enhance editing capabilities in video apps like Apple Final Cut Pro, Adobe Premiere, and Avid Media Composer. Empower greater audio production capabilities in audio apps like Avid Pro Tools and Logic Pro X. Edit large photos in apps like Adobe Photoshop, and browse large photo libraries in apps like Apple Aperture and Adobe Lightroom. Simply put, you can do more with a ThunderBay 4 enhanced workflow, and with a RAID 5 array you get data redundancy on top of great performance!
Certified and Tested
Each ThunderBay undergoes OWC's multi-hour drive "burn-in" performance certification procedure prior to shipping. This ensures your ThunderBay arrives operating properly and ready for demanding use.
4 drive bays plus so much more.
Time-tested Cooling
Built on OWC's time-tested enclosure cooling technology, ThunderBay 4 utilizes an open "flow-thru" vented design with an oversized 92 mm, low-turbulence, noise-quieting fan to keep the drives running cool and reliably.
Multi-Drive
Daisy-chain up to six ThunderBays for massive storage capabilities and increased performance, or connect multiple ThunderBays to multiple Thunderbolt 2 ports to achieve exponential speed capabilities.
Vibration Dampened
ThunderBay 4's drive isolating design reduces sonic resonance, and is aided by over-sized, rugged, vibration-absorbing, non-skid feet.
DisplayPort 1.2 Support
Dual Thunderbolt 2 ports let you connect the display of your choice that your computer can support, including 4K displays.
Thunderbolt Cable
ThunderBay 4 comes with a certified OWC Thunderbolt 2 cable.
More Powerful With SoftRAID
Need more power and protection? Choose a solution that includes OWC's powerful SoftRAID RAID software.
SoftRAID is the most powerful, intuitive software RAID utility on the market. Multiple RAID levels let you select the RAID level that fits you or your project’s needs best. If you need maximum volume capacity, optimum drive performance, data protection, or a combination of attributes, SoftRAID has you covered.
Packed with features like drive validation, verification and failure prediction—SoftRAID includes features you simply don’t get with hardware RAID. It’s like having a datacenter on your desktop! From home users looking to protect photos and documents to professionals needing to protect and quickly access projects, SoftRAID is the perfect solution. Learn more about the power of SoftRAID XT.
*Advanced RAID features require RAID management software (such as OWC SoftRAID, sold separately). SoftRAID is licensed per computer.
Backed by OWC
You can rely on OWC's award-winning support for the ThunderBay 4 solution. Plus, ThunderBay 4 comes with an OWC Limited Warranty.
Empower your creative production workflow with this super-fast, 4-Bay, RAID-ready drive with dual Thunderbolt ports. Add vast amounts of high-performance storage with ThunderBay 4. Utilize each of the four internal drives independently, or use the software RAID of your choice to setup a multi-drive array for high-performance or data-redundancy.
Edit, Experiment, Create, Design
With ThunderBay's performance capabilities you can complete projects faster, have more time to experiment, and push your creations to the next level.Enhance editing capabilities in video apps like Apple Final Cut Pro, Adobe Premiere, and Avid Media Composer. Empower greater audio production capabilities in audio apps like Avid Pro Tools and Logic Pro X. Edit large photos in apps like Adobe Photoshop, and browse large photo libraries in apps like Apple Aperture and Adobe Lightroom. Simply put, you can do more with a ThunderBay 4 enhanced workflow, and with a RAID 5 array you get data redundancy on top of great performance!
Certified and Tested
Each ThunderBay undergoes OWC's multi-hour drive "burn-in" performance certification procedure prior to shipping. This ensures your ThunderBay arrives operating properly and ready for demanding use.
4 drive bays plus so much more.
Time-tested Cooling
Built on OWC's time-tested enclosure cooling technology, ThunderBay 4 utilizes an open "flow-thru" vented design with an oversized 92 mm, low-turbulence, noise-quieting fan to keep the drives running cool and reliably.
Multi-Drive
Daisy-chain up to six ThunderBays for massive storage capabilities and increased performance, or connect multiple ThunderBays to multiple Thunderbolt 2 ports to achieve exponential speed capabilities.
Vibration Dampened
ThunderBay 4's drive isolating design reduces sonic resonance, and is aided by over-sized, rugged, vibration-absorbing, non-skid feet.
DisplayPort 1.2 Support
Dual Thunderbolt 2 ports let you connect the display of your choice that your computer can support, including 4K displays.
Thunderbolt Cable
ThunderBay 4 comes with a certified OWC Thunderbolt 2 cable.
More Powerful With SoftRAID
Need more power and protection? Choose a solution that includes OWC's powerful SoftRAID RAID software.
SoftRAID is the most powerful, intuitive software RAID utility on the market. Multiple RAID levels let you select the RAID level that fits you or your project’s needs best. If you need maximum volume capacity, optimum drive performance, data protection, or a combination of attributes, SoftRAID has you covered.
Packed with features like drive validation, verification and failure prediction—SoftRAID includes features you simply don’t get with hardware RAID. It’s like having a datacenter on your desktop! From home users looking to protect photos and documents to professionals needing to protect and quickly access projects, SoftRAID is the perfect solution. Learn more about the power of SoftRAID XT.
*Advanced RAID features require RAID management software (such as OWC SoftRAID, sold separately). SoftRAID is licensed per computer.
Backed by OWC
You can rely on OWC's award-winning support for the ThunderBay 4 solution. Plus, ThunderBay 4 comes with an OWC Limited Warranty.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| RAID levels | JBOD |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Thunderbolt 2 ports quantity | 2 |
| Technical details | |
| RAID levels | JBOD |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Chipset | Thunderbolt 2 |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Built-in display | No |
| Key lock | Yes |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| External power adapter | No |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Chipset | Thunderbolt 2 |
| Power | |
| External power adapter | No |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.9 kg |
| Width | 135 mm |
| Depth | 245 mm |
| Height | 177 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | AC, Thunderbolt |