We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC OWCTCCBLCC36E USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 0.9 m USB C Black
SKU
OWCTCCBLCC36E
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB-C (USB 3.2 10Gb/s) Cable, 0.9 m, Black
Category: USB Cables
| Cable length | 0.9 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | OWCTCCBLCC36E |
| EAN | 0810586030106 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Built to the highest standards
The perfect cable for USB-C based production workflows and data needs for today and beyond. Connect USB-C based peripherals to USB-C ports on your Mac, PC, Chromebook, iPad Pro, mobile device, and more. Charges any current or future USB-C device at maximum speed. Integrated E-Marker chip provides safe power delivery up to 100W (5A).
Available in 0.5M (18-inch), 0.9M (36-inch), and 1.8M (72-inch) lengths.
The perfect cable for USB-C based production workflows and data needs for today and beyond. Connect USB-C based peripherals to USB-C ports on your Mac, PC, Chromebook, iPad Pro, mobile device, and more. Charges any current or future USB-C device at maximum speed. Integrated E-Marker chip provides safe power delivery up to 100W (5A).
Available in 0.5M (18-inch), 0.9M (36-inch), and 1.8M (72-inch) lengths.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | Mac / PC / Chromebook / Linux / iPad Pro / Mobile Device |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.9 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | E-Marker |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector adapter type | USB C |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.9 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Mac / PC / Chromebook / Linux / iPad Pro / Mobile Device |
| Certificates | |
| Certification | E-Marker |
| Other features | |
| Product colour | Black |