We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC OWCMED3ER7T08.0 storage drive enclosure HDD enclosure Silver 3.5"
SKU
OWCMED3ER7T08.0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8.0TB, RAID, 7200RPM, JMicron JMS562, SATA, 1.1 kg, Silver, Aluminum
- Hardware RAID 0, 1, span, and independent modes
- Fast USB 3.2 gen 1 & eSATA connectivity
- Accelerate your workflow with transfer speeds up to 407MB/s
- Second-generation aluminum design with low-decibel cooling fan
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | eSATA |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCMED3ER7T08.0 |
| EAN | 0812437023756 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
THE HARDWARE RAID WORKHORSE
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
PERFORMANCE BY DESIGN
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
SUPPORT YOU CAN TRUST
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.2 gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive. Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
INCLUDESBack to topBack to top
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual RAID External Storage Solution
(1) 0.6 m (24 in) USB 3.2 (5Gb/s) Type-B to Type-A Cable
(1) 1.0 m (39 in) eSATA 6G Cable
(1) External Power Supply
(1) US Power Cable
(1) Assembly Manual & User Guide (Download only)
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
PERFORMANCE BY DESIGN
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
SUPPORT YOU CAN TRUST
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.2 gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive. Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
INCLUDESBack to topBack to top
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual RAID External Storage Solution
(1) 0.6 m (24 in) USB 3.2 (5Gb/s) Type-B to Type-A Cable
(1) 1.0 m (39 in) eSATA 6G Cable
(1) External Power Supply
(1) US Power Cable
(1) Assembly Manual & User Guide (Download only)
| Storage | |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Supported storage drive interfaces | eSATA |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB ports quantity | 2 |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| Data transfer rate | 0.407 Gbit/s |
| Product colour | Silver |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Maximum storage capacity | 8 TB |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Hardware encryption | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Backup function | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 0.407 Gbit/s |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| Power | |
|---|---|
| Compatible power plug types | US |
| AC adapter output voltage | +12 V |
| AC adapter output current | 4 A |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 7 x64, Windows 8 x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows XP, Windows XP Home x64, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 42 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 71 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB, eSATA |