We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC OWCESU3M2.0B external hard drive 2 TB 5400 RPM USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
OWCESU3M2.0B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Express USB 3.0 2.0TB Portable Storage Solution
- Portable
- Compact and Bus-Powered
- Plug and Play
Category: External Hard Drives
| SKU | OWCESU3M2.0B |
|---|---|
| EAN | 0810586032988 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Express your digital life with style and convenience
The pocket-sized OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive offers bus-powered personal storage performance in an ultra-portable, design no AC adapter needed. With the included USB connecting cable and carrying sleeve, and compatible with Macs and PCs, the OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive puts your music, photos, and personal data right where you need them, with storage to spare.
The pocket-sized OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive offers bus-powered personal storage performance in an ultra-portable, design no AC adapter needed. With the included USB connecting cable and carrying sleeve, and compatible with Macs and PCs, the OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive puts your music, photos, and personal data right where you need them, with storage to spare.
| Data transmission | |
|---|---|
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Hard drive | |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 2 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 15 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Other features | |
| SSD capacity | 2 TB |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Ethernet LAN | No |
| Interface | Serial ATA |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |