We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC OWCADPMDPHDMI cable gender changer Mini DisplayPort HDMI Black
SKU
OWCADPMDPHDMI
- Connect your Mac, PC or Docking Station with Mini DisplayPort or Thunderbolt Port to your HDTV or HDMI Display
- Designed to Provide up to 4K @ 30Hz Performance for Mac, PC or Docking Station with a Mini DisplayPort Connector
- Supports up to a 4K @ 30Hz Digital Video Resolution
- Transmit Audio and Video From DisplayPort to HDTVs and Displays
- Plug & Play
- 1 Year OWC Limited Warranty
Category: Cable Gender Changers
| SKU | OWCADPMDPHDMI |
|---|---|
| EAN | 8105860311340 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Experience the Difference
The Mini DisplayPort to HDMI Adapter offers true output flexibility. You can output video from all your Mini DisplayPort equipped Macs, PCs or docking stations via one cable to a high definition monitor or TV with up to 4k @ 30Hz. You can output BOTH digital audio* and video for a true one cable solution for all your A/V needs.With this adapter, you can use an external display as your main workspace with up to 4K @ 30Hz or extend your desktop, or you can work in mirrored mode with a projector so you can view what your audience sees.Use the DisplayPort to HDMI Adapter to connect a high definition monitor or television, that includes a HDMI connector.Review the documentation or check with the manufacturer of your monitor or TV to make sure you're choosing the right adapter.
The Mini DisplayPort to HDMI Adapter offers true output flexibility. You can output video from all your Mini DisplayPort equipped Macs, PCs or docking stations via one cable to a high definition monitor or TV with up to 4k @ 30Hz. You can output BOTH digital audio* and video for a true one cable solution for all your A/V needs.With this adapter, you can use an external display as your main workspace with up to 4K @ 30Hz or extend your desktop, or you can work in mirrored mode with a projector so you can view what your audience sees.Use the DisplayPort to HDMI Adapter to connect a high definition monitor or television, that includes a HDMI connector.Review the documentation or check with the manufacturer of your monitor or TV to make sure you're choosing the right adapter.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Chipset | DisplyPort / HDMI: (1) Chrontel CH7530A |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Certification | CE FCC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
| Weight | 10 g |
| Height | 10 mm |
| Depth | 41 mm |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE FCC |