We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC NWTCR2032 household battery Single-use battery CR2032 Lithium
SKU
NWTCR2032
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3V Newer Technology Lithium CR2032 Coin Cell
- Made from high-quality Panasonic cells
- May last up to five years
Category: Household Batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | CR2032 |
| SKU | NWTCR2032 |
| EAN | 0811643013254 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
For Select Mac Computers and Apple Remotes
Many Macintosh computers contain an internal backup battery to maintain system settings, such as the date and time, when the computer is turned off. This NewerTech battery is made from high-quality, Panasonic cells and may last up to five years though actual life is determined by shelf life of the battery and usage patterns of the computer. The batteries used in the Macintosh computers listed below are lithium 3V "coin cell" batteries.
When the computer does not retain PRAM settings (such as the date and time) after it has been turned off, this generally indicates a dead battery. See the compatibility tab for which models this CR2032 battery can be found in.
Many Macintosh computers contain an internal backup battery to maintain system settings, such as the date and time, when the computer is turned off. This NewerTech battery is made from high-quality, Panasonic cells and may last up to five years though actual life is determined by shelf life of the battery and usage patterns of the computer. The batteries used in the Macintosh computers listed below are lithium 3V "coin cell" batteries.
When the computer does not retain PRAM settings (such as the date and time) after it has been turned off, this generally indicates a dead battery. See the compatibility tab for which models this CR2032 battery can be found in.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2032 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Certification | CE, RoHS |
| Battery technology | Lithium |
| Country of origin | China |
| Battery capacity | 0.7 Wh |
| Features | |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Certification | CE, RoHS |
| Battery technology | Lithium |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 3 mm |
| Weight | 3 g |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |