We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC MERCURY ELITE PRO DUAL SSD enclosure Silver 2.5/3.5"
SKU
OWCMEDCH7S02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2TB OWC MERCURY ELITE PRO DUAL WITH 3-PORT HUB SSD USB 10Gb/s External Storage Solution
- MAXIMUM DATA PERFORMANCE UP TO 10GB/S AND HIGH-PERFORMANCE 3-PORT HUB FOR USE WITH ANY USB-EQUIPPED MAC OR PC
- Pro-grade storage with real-world tested* performance
- Optional, user configurable hardware RAID settings for 0, 1, Span, or independent mode operation for advanced users with specific application requirements
- Universally compatible: works with any USB-equipped Mac, PC, or mobile device such as iPad Pro, gaming consoles, anything that supports external storage
- Connect and charge: Three USB ports for audio or video mixers, cameras, card readers, tablets, keyboards, mice, anything USB
- Plug and play & ready to go: no drivers needed and includes USB connecting cables
- 3 Year OWC Limited Warranty
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
|---|---|
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Product type | SSD enclosure |
| SKU | OWCMEDCH7S02 |
| EAN | 0810586036221 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
THE DIGITAL DESKTOP CENTERPIECE The Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub gives you nearly infinite options for your workspace. This beautiful, modern designed solution is universally USB compatible and can handle diverse workflows. Compact and available plug and play ready, the Mercury Elite Pro Dual is not only superfast, convenient, and versatile, it will quickly become the centerpiece of your digital lifestyle. High performance where it matters, the Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub delivers over 1000MB/s (1GB/s) of real-world data transfer speed. Now you can transfer the equivalent of an entire DVD in less than 5 seconds or transfer 1,000 photos in 2 seconds. Performance like this is great for backup, photography, audio, virtual machines, even video editing. The rear-side hub offers three USB ports to connect high-speed storage with performance of up to 1250MB/s as well as keyboards, mice, phones, etc. In short, you can connect virtually any USB peripheral or device you have, and the Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub supports it. All three USB Hub ports are designed for the accessories of today and tomorrow. That means they’re backward compatible, fully powered, and provide complete performance. Whether you’re using it to connect your keyboard and mouse, bus-powered or desktop drives, mixers, or video – you are assured to have all the ports you need at maximum speed and power. And, of course, it fully supports the charging, powering, and data syncing of your mobile devices, tablets, cameras, headphones and gaming devices too. The Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub includes all the cables you need to connect to any computer or USB- equipped mobile device, and its whisper-quiet design lets you work without distraction. It's simply the convenient do-it-all, works-with-all solution that puts you in control of your desktop. MULTIPLE BAYS, MULTIPLE OPTIONS From high-demand production studios to your home office, the Mercury Elite Pro Dual seamlessly integrates with any work environment. This dual drive solution comes with two SSDs installed, but you can future configure it with your choice of 2.5-inch or 3.5-inch SSDs or HDDs. Built-in hardware RAID gives you enhanced data protection or maximum throughput. SINGLE-CLICK DRIVE + DOCK EJECTION Need to take it on the go or disconnect it? Or, maybe you’re done with the drives? OWC’s free Dock Ejector app lets you safely dismount the OWC Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub and any additional external drives connected to it from your computer in a single click. You’ll be sure that all data has been safely written before any drive is unmounted, protecting against accidental data loss or corruption. READY TO WORK ANYWHERE At 5.8” high x 3.3” wide and weighing under four pounds with SSDs installed, the Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub is compact leaving you more workspace as well as being able to take with anywhere. It connects to any Mac or PC with an available USB port, so it’s universally compatible with nearly all USB computers from the last decade up to the latest machines. You can also work cross-platform with Macs and PCs using OWC's MacDrive software (sold separately). SECURE YOUR WORKFLOW WITH OWC CLINGON Active workspaces expose gear to bumps, shoves, and the random tail wag from a pet. Just one ill-timed touch can cause an accidental cable disconnection interruption to your workflow. The OWC ClingOn custom cable stabilizers (sold separately) screw into the OWC Mercury Elite Pro Dual with 3-Port Hub housing to secure your USB-C connections so you can work with confidence even in the highest foot traffic environments. UNIVERSAL USB COMPATIBLE WITH INCLUDED CABLES To help you start working immediately and hassle-free with any USB machine, we include high-quality USB connecting cables right in the box. * Up to 1026MB/s sequential read/write performance with 2 x 1.0TB Mercury Extreme Pro 6G SSDs in RAID 0 connected to a Windows 10 PC (GIGABYTE GA-Z170X-UD5 motherboard with 16GB RAM, Intel Core i5-6400 2.70GHz processor) running Crystal Disk Mark 7.0.0x64 (1GB test size, Q8T1). Up to 567MB/s sequential read/write performance with 2 x 16.0TB Seagate Exos X16 HDDs I. RAID 0 connected to 15-inch MacBook Pro 2018 (MacBookPro15,1) with 16GB RAM and 2.2GHz processor running AJA System Test (4K-Full resolution, 64GB file size, 10bit RGB codec, single file test). Performance will vary depending on drives and application used. INCLUDES (1) Mercury Elite Pro with 3-Port Hub (1) External power supply and power cable (1) USB 3.2 Gen 2 10Gb/s USB-C to USB-C cable (1) USB 3.2 Gen 2 10Gb/s USB-A to USB-C cable (1) Quick Start Guide
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | SSD |
| Total installed storage capacity | 2 GB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Installed storage drive interface | Serial ATA |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB ports quantity | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Fan speeds | 2500 RPM |
| Fan diameter | 6 cm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Silver |
| Chipset | SATA/RAID Controller: Asmedia ASM-1352R, USB Hub: Genesys Logic GL-3590 |
| Technical features | DEVICE PORTS: (1) Host Port - USB 3.2 Gen 2 Type-C up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible; (1) USB 3.2 Gen 2 Type-C Port up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible; (2) USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible |
| Drive bays | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Design | |
| Product type | SSD enclosure |
| Key lock | Yes |
| Compatible products | 2.5 inch and 3.5 inch SATA drives |
| Certification | CE, FCC, VCCI, RCM, BSMI |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Fan diameter | 6 cm |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Fan speeds | 2500 RPM |
| External power adapter | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Chipset | SATA/RAID Controller: Asmedia ASM-1352R, USB Hub: Genesys Logic GL-3590 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 6 A |
| AC adapter input voltage | 100-240 V |
| AC adapter input current | 2 A |
| AC adapter frequency | 50-60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, VCCI, RCM, BSMI |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, iPadOS |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, MacOS |
| Minimum system requirements | This device will connect at the maximum speed supported by your computer: Most Thunderbolt 3 and USB 3.2 Gen 2 (USB-C) equipped computers (2016 or later) - 10Gb/s (1250MB/s); Most USB 3.0 or USB 3.1 Gen 1 (USB-A or USB-C) equipped computers (2015 and earlier) - 5Gb/s (600MB/s); Most USB 2.0 equipped computers (2011 and earlier) - 480MB/s; Supports Chromebook, tablet, or phone with a USB-C port |
| Compatible operating systems | Chrome OS and Linux OS COMPATIBILITY |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 85 mm |
| Depth | 239 mm |
| Height | 147 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Cables included | AC, DC, USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| Other features | |
| Minimum system requirements | This device will connect at the maximum speed supported by your computer: Most Thunderbolt 3 and USB 3.2 Gen 2 (USB-C) equipped computers (2016 or later) - 10Gb/s (1250MB/s); Most USB 3.0 or USB 3.1 Gen 1 (USB-A or USB-C) equipped computers (2015 and earlier) - 5Gb/s (600MB/s); Most USB 2.0 equipped computers (2011 and earlier) - 480MB/s; Supports Chromebook, tablet, or phone with a USB-C port |
| Compatible operating systems | Chrome OS and Linux OS COMPATIBILITY |
| Technical features | DEVICE PORTS: (1) Host Port - USB 3.2 Gen 2 Type-C up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible; (1) USB 3.2 Gen 2 Type-C Port up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible; (2) USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports up to 10Gb/s (1250MB/s) - USB 2.0/3.0 backwards compatible |
| Drive bays | 2 |