We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Mercury Elite Pro Dual HDD enclosure Silver 3.5"
SKU
OWCMED3ER7T24.0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24.0TB OWC MERCURY ELITE PRO DUAL Dual-Bay RAID External Storage Solution with USB 3.2 (5Gb/s) and eSATA
- Hardware RAID 0, 1, span, and independent modes
- Fast USB 3.2 gen 1 & eSATA connectivity
- Accelerate your workflow with transfer speeds up to 407MB/s
- Second-generation aluminum design with low-decibel cooling fan
- 3 Year OWC Limited Warranty
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCMED3ER7T24.0 |
| EAN | 0812437029017 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
THE HARDWARE RAID WORKHORSE
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
PERFORMANCE BY DESIGN
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
SUPPORT YOU CAN TRUST
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.2 gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive. Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
INCLUDES
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual RAID External Storage Solution
(1) 0.6 m (24 in) USB 3.2 (5Gb/s) Type-B to Type-A Cable
(1) 1.0 m (39 in) eSATA 6G Cable
(1) External Power Supply
(1) US Power Cable
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
PERFORMANCE BY DESIGN
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
SUPPORT YOU CAN TRUST
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.2 gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive. Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
INCLUDES
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual RAID External Storage Solution
(1) 0.6 m (24 in) USB 3.2 (5Gb/s) Type-B to Type-A Cable
(1) 1.0 m (39 in) eSATA 6G Cable
(1) External Power Supply
(1) US Power Cable
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Total installed storage capacity | 24 GB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Installed storage drive interface | Serial ATA |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Product colour | Silver |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| Technical features | REPLACEMENT ADAPTER PART NUMBER - OWCMSPWR12V2.5A (sold separately) |
| Drive bays | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Plug and Play | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Chipset | JMicron JMS562 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Compatible power plug types | US |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 4 A |
| External power adapter | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 42 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 71 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Cables included | AC, USB, eSATA |
| Other features | |
| Technical features | REPLACEMENT ADAPTER PART NUMBER - OWCMSPWR12V2.5A (sold separately) |
| Drive bays | 2 |