We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Mercury Elite Pro Dual HDD enclosure Silver 3.5"
SKU
OWCMED3ER7T04.0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 x 2 TB Toshiba Surveillance HDD, USB 3.1 Gen 1, eSATA, 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, 1.3 kg
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCMED3ER7T04.0 |
| EAN | 0812437023732 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Professional Grade Solution
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
The Hardware RAID Workhorse
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
Performance by Design
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.1 Gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive.
Support You Can Trust
Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
Mercury Elite Pro Dual is the best dual-drive hardware RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups where reliability and versatile performance count. With two fast hard drives, easily configured in multiple RAID modes at the flick of an easy-access switch, Mercury Elite Pro Dual is built to seamlessly integrate with any work environment from high demand production studios to your home office.
The Hardware RAID Workhorse
Reliable hardware RAID maximizes the full potential of two 3.5" 7200RPM hard drives in the Mercury Elite Pro Dual. It comes configured in high-speed RAID 0 mode for the maximum sustained throughput from your drives. With speeds up to 407MB/s, that's fast enough for HD video workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual in RAID 1 mode for the extra security of mirrored data, set up a span of the two drives, or use them independently.
Performance by Design
Mercury Elite Pro Dual features both high-speed USB 3.1 Gen 1 & eSATA ports to offer the connectivity and versatility to work with your current equipment at extreme speeds. A second-generation, free-flowing brushed-aluminum chassis with high-performance fan delivers cool, quiet operation. In addition, drive-activity LEDs give you an instant snapshot of the status of your RAID, and intelligent power management conserves energy and reduces wear by automatically spinning down the drives when inactive.
Support You Can Trust
Like all OWC products, Mercury Elite Pro Dual is built to the highest standards from design to delivery. Each unit undergoes rigorous lab testing for exceptional performance and reliability. It's also always fully backed by a comprehensive warranty and our legendary US-based customer support team.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Total installed storage capacity | 4 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Installed storage drive interface | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable | No |
| DC-in jack | Yes |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1 |
| Product colour | Silver |
| Chipset | ASMedia ASM1456B |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| Chipset | ASMedia ASM1456B |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 4 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 42 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 72 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | AC, USB, eSata |