We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Mercury Elite Pro Dual HDD enclosure Black 3.5"
SKU
OWCTB2U3MED08T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 x 4TB Toshiba MD04ACA HDD, 2 x Thunderbolt, USB 3.1 Gen 1, 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, 1.1 kg
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCTB2U3MED08T |
| EAN | 0812437024012 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Professional Grade Solution
Dual Drive Professional Hardware RAID
The next generation Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is the perfect RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups. Inside are two drives, easily configured in RAID 0, 1, span, or independent mode.
Don't Wait. Don't Worry.
Thunderbolt 2 technology unleashes the full potential of two 3.5" hard drives. In RAID 0 you'll experience the maximum sustained throughput from your drives with speeds up to 474MB/s, fast enough to support compressed 4K workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology in RAID 1 mode and enjoy instant mirroring of your data. Experience the freedom to create without wait or worry.
Ready for You Right Out of the Box
Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features two Thunderbolt 2 ports, one USB 3.1 Gen 1 port, and all of the cables you need for use with almost any system. Ready to perform in RAID 0, it's also easily configured in RAID 1, span, and independent modes to match your workflow needs.
Make more connections
With dual Thunderbolt 2 ports, Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology supports Thunderbolt daisy-chains. Expand your workstation with up to five additional Thunderbolt devices, including high-speed storage, expansion chassis for specialist workflows, even a high-definition display.
Quality and support you can trust
The Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features a heat-dissipating, brushed-aluminum design with a whisper-quiet, high-performance fan. In addition, smart power conserves energy and extends the life of the drives inside. The Elite Pro Dual automatically spins down during periods of inactivity, and powers on and off with your workstation. Extraordinarily durable and efficient, the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is built to seamlessly integrate with any work environment from large-scale, high demand production studios to your home office.
Dual Drive Professional Hardware RAID
The next generation Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is the perfect RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups. Inside are two drives, easily configured in RAID 0, 1, span, or independent mode.
Don't Wait. Don't Worry.
Thunderbolt 2 technology unleashes the full potential of two 3.5" hard drives. In RAID 0 you'll experience the maximum sustained throughput from your drives with speeds up to 474MB/s, fast enough to support compressed 4K workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology in RAID 1 mode and enjoy instant mirroring of your data. Experience the freedom to create without wait or worry.
Ready for You Right Out of the Box
Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features two Thunderbolt 2 ports, one USB 3.1 Gen 1 port, and all of the cables you need for use with almost any system. Ready to perform in RAID 0, it's also easily configured in RAID 1, span, and independent modes to match your workflow needs.
Make more connections
With dual Thunderbolt 2 ports, Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology supports Thunderbolt daisy-chains. Expand your workstation with up to five additional Thunderbolt devices, including high-speed storage, expansion chassis for specialist workflows, even a high-definition display.
Quality and support you can trust
The Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features a heat-dissipating, brushed-aluminum design with a whisper-quiet, high-performance fan. In addition, smart power conserves energy and extends the life of the drives inside. The Elite Pro Dual automatically spins down during periods of inactivity, and powers on and off with your workstation. Extraordinarily durable and efficient, the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is built to seamlessly integrate with any work environment from large-scale, high demand production studios to your home office.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Installed storage drive interface | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Integrated USB cable | No |
| Thunderbolt 2 ports quantity | 2 |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1 |
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 6 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 42 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 72 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC, Thunderbolt, USB |