We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC MERCURY ELITE PRO DUAL HDD enclosure Black 3.5"
SKU
OWCTB2U3MED04T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4.0TB OWC MERCURY ELITE PRO DUAL Dual-Bay Performance RAID Storage Solution with Thunderbolt 2 and USB 3.2 (5Gb/s)
- Hardware RAID 0, 1, span, and independent modes
- Fast Thunderbolt 2 (20Gb/s) + USB 3.2 (5Gb/s) connectivity
- Second-gen aluminum design with quiet cooling fan
- 3 Year OWC Limited Warranty
Category: Storage Drive Enclosures
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
|---|---|
| Storage drive size | 3.5 " |
| Product type | HDD enclosure |
| SKU | OWCTB2U3MED04T |
| EAN | 0812437023985 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
DUAL DRIVE PROFESSIONAL HARDWARE RAID
The next generation Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is the perfect RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups. Inside are two drives, easily configured in RAID 0, 1, span, or independent mode.
DON'T WAIT. DON'T WORRY.
Thunderbolt 2 technology unleashes the full potential of two 3.5" hard drives. In RAID 0 you'll experience the maximum sustained throughput from your drives with speeds up to 474MB/s, fast enough to support compressed 4K workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology in RAID 1 mode and enjoy instant mirroring of your data. Experience the freedom to create without wait or worry.
READY FOR YOU RIGHT OUT OF THE BOX
Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features two Thunderbolt 2 ports, one USB 3.2 Gen 1 port, and all of the cables you need for use with almost any system. Ready to perform in RAID 0, it's also easily configured in RAID 1, span, and independent modes to match your workflow needs.
MAKE MORE CONNECTIONS
With dual Thunderbolt 2 ports, Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology supports Thunderbolt daisy-chains. Expand your workstation with up to five additional Thunderbolt devices, including high-speed storage, expansion chassis for specialist workflows, even a high-definition display.
QUALITY AND SUPPORT YOU CAN TRUST
The Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features a heat-dissipating, brushed-aluminum design with a whisper-quiet, high-performance fan. In addition, smart power conserves energy and extends the life of the drives inside. The Elite Pro Dual automatically spins down during periods of inactivity, and powers on and off with your workstation. Extraordinarily durable and efficient, the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is built to seamlessly integrate with any work environment from large-scale, high demand production studios to your home office.
INCLUDES
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual
(1) 0.6 meter (24 in) USB 3.2 Cable (Standard-A to Standard-B)
(1) 1.0 meter (39 in) Thunderbolt Cable
(1) External Power Supply and Power Cable
(1) Quick Start Guide
3 Year OWC Limited Warranty
The next generation Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is the perfect RAID solution for creative workflows, project archives, and system backups. Inside are two drives, easily configured in RAID 0, 1, span, or independent mode.
DON'T WAIT. DON'T WORRY.
Thunderbolt 2 technology unleashes the full potential of two 3.5" hard drives. In RAID 0 you'll experience the maximum sustained throughput from your drives with speeds up to 474MB/s, fast enough to support compressed 4K workflows. Configure the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology in RAID 1 mode and enjoy instant mirroring of your data. Experience the freedom to create without wait or worry.
READY FOR YOU RIGHT OUT OF THE BOX
Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features two Thunderbolt 2 ports, one USB 3.2 Gen 1 port, and all of the cables you need for use with almost any system. Ready to perform in RAID 0, it's also easily configured in RAID 1, span, and independent modes to match your workflow needs.
MAKE MORE CONNECTIONS
With dual Thunderbolt 2 ports, Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology supports Thunderbolt daisy-chains. Expand your workstation with up to five additional Thunderbolt devices, including high-speed storage, expansion chassis for specialist workflows, even a high-definition display.
QUALITY AND SUPPORT YOU CAN TRUST
The Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology features a heat-dissipating, brushed-aluminum design with a whisper-quiet, high-performance fan. In addition, smart power conserves energy and extends the life of the drives inside. The Elite Pro Dual automatically spins down during periods of inactivity, and powers on and off with your workstation. Extraordinarily durable and efficient, the Mercury Elite Pro Dual with Thunderbolt 2 technology is built to seamlessly integrate with any work environment from large-scale, high demand production studios to your home office.
INCLUDES
(1) OWC Mercury Elite Pro Dual
(1) 0.6 meter (24 in) USB 3.2 Cable (Standard-A to Standard-B)
(1) 1.0 meter (39 in) Thunderbolt Cable
(1) External Power Supply and Power Cable
(1) Quick Start Guide
3 Year OWC Limited Warranty
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 2 |
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives installed | 2 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Total installed storage capacity | 4 GB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Installed storage drive interface | Serial ATA |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B, USB Type-C |
| USB ports quantity | 3 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| RAID levels | 0, 1, JBOD, SPAN |
| Plug and Play | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Product colour | Black |
| Chipset | Thunderbolt |
| Technical features | BENCHMARK SPEED, READ (MAX) - Up to 494 MB/s; BENCHMARK SPEED, WRITE (MAX) - Up to 476 MB/s |
| Drive bays | 2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Design | |
| Product type | HDD enclosure |
| Key lock | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Activity, Power |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Chipset | Thunderbolt |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| External power adapter | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 7 x64, Windows Vista, Windows XP, Windows XP Home x64, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 42 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Width | 71 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 135 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | Thunderbolt, USB Type-A to USB Type-B |
| Other features | |
| Technical features | BENCHMARK SPEED, READ (MAX) - Up to 494 MB/s; BENCHMARK SPEED, WRITE (MAX) - Up to 476 MB/s |
| Drive bays | 2 |