We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Mercury Electra 6G 2 TB 2.5" Serial ATA III SLC
SKU
OWCS3D7E6GT2.0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2TB, SATA, 6 Gbps, 2.5", SLC, 3D NAND, SMART, 77 g
- Global wear leveling algorithms automatically distribute data evenly and manage program/erase count, maximizing SSD lifespan
- StaticDataRefresh manages free space, gradually refreshing data across the SSD over time, preventing data corruption
- Hardware BCH ECC corrects errors up to 66-bit/1KB for superior data retention and drive life
- S.M.A.R.T and TRIM command support
- Standby power benefits to extend battery life for laptop road warriors
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | OWCS3D7E6GT2.0 |
|---|---|
| EAN | 0812437024661 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Mercury Electra SSDs deliver the latest in flash NAND and controller technology, utilizing SLC and 3D NAND for long-lasting, power-efficient performance. They offer a powerful combination of performance and reliability for demanding everyday computer users.
This 6G SATA SSD delivers fast, reliable performance. It works as a hard drive upgrade internally and in bus-powered or self-powered external enclosures (any Mac, PC, or enclosure that supports 2.5" SATA drives, must support 7mm drive height).
With sequential reads up to 532MB/s and random reads up to 84K IOPS, the OWC Mercury Electra 6G SSD line delivers unbeatable performance.
This 6G SATA SSD delivers fast, reliable performance. It works as a hard drive upgrade internally and in bus-powered or self-powered external enclosures (any Mac, PC, or enclosure that supports 2.5" SATA drives, must support 7mm drive height).
With sequential reads up to 532MB/s and random reads up to 84K IOPS, the OWC Mercury Electra 6G SSD line delivers unbeatable performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | SLC |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Laptop |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Memory type | SLC |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
| Power consumption (average) | 2.1 W |
| Power consumption (idle) | 0.9 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Laptop |
| NAND flash type | SLC (Single Level Cell) |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Memory type | SLC |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| Product colour | Black, Blue |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70.1 mm |
| Weight | 77 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Native Command Queuing (NCQ) | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Chips organisation | Silicon Motion 2258 |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Chips organisation | Silicon Motion 2258 |
| Compliance certificates | RoHS |