We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Express USB 3.0 external hard drive 1 TB Black
SKU
OWCESU3M1.0B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 TB Toshiba HDD, USB 3.0, 5 Gbps, LED, Black
Category: External Hard Drives
| HDD capacity | 1000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | Black |
| SKU | OWCESU3M1.0B |
| EAN | 0810586030908 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Portable simplicity in an affordable, pocket-sized package
Express your digital life with style and convenience
The pocket-sized OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive offers bus-powered personal storage performance in an ultra-portable design – no AC adapter needed. With the included USB connecting cable and carrying sleeve, and compatible with Macs and PCs, the OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive puts your music, photos, and personal data right where you need them, with storage to spare.
Express your digital life with style and convenience
The pocket-sized OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive offers bus-powered personal storage performance in an ultra-portable design – no AC adapter needed. With the included USB connecting cable and carrying sleeve, and compatible with Macs and PCs, the OWC Express USB 3.0 Portable Storage Drive puts your music, photos, and personal data right where you need them, with storage to spare.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Hard drive | |
| Read speed | 148 MB/s |
| Write speed | 155 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Storage drive average seek time | 5.56 ms |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 79 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 15 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Chips organisation | ASMedia 1053e |
| Other features | |
| Chips organisation | ASMedia 1053e |
| Interface | Serial ATA III |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |