We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OWC Aura Pro 6G 500 GB Serial ATA 3D NAND
SKU
OWCS3DAP116G500
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
500GB, SATA, 3D NAND, 6 Gbit/s, read - 530 MB/s, write - 495 MB/s
- Up to 2.5x faster than the factory SSD*
- Up to 530MB/s
Category: Internal Solid State Drives
| Hardware encryption | Yes |
|---|---|
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 500 GB |
| NVMe | No |
| SKU | OWCS3DAP116G500 |
| EAN | 5704174039693 |
| Manufacturer | OWC |
| Availability | Out of Stock |
Designed for Mac
Once again, OWC provides Mac users an upgrade path that delivers phenomenal performance, functionality, and reliability! Whether it's for a base-model 11-inch MacBook Air from 2010 with a 64GB SSD, the top of the line 13-inch 256GB model from 2011, or any model in between, an OWC Aura Pro 6G SSD is the best enhancement for the MacBook Air. Just like other OWC upgrades, we include a free 'how-to' video to make this an easy and money-saving DIY upgrade.
More Speed, More Capacity for MacBook Air
OWC Aura Pro SSDs provide a noticeable increase in performance over the factory SSDs for all MacBook Air models:
-Increase capacity up to 16x the 11-inch base models
-Increase capacity up to 8x the 13-inch base models
-MacBook Air (2011) - Get 6G speeds up to 530MB/s, 2.5x faster than factory original
-MacBook Air (2010) - Get 3G speeds up to 275MB/s, 1.3x faster than factory original
Better by Design
OWC redesigned its 3rd generation of OWC Aura Pro 6G SSDs with premium 3D NAND Flash and the latest controller technology to operate cooler and consume less power, resulting in improved battery life for your MacBook Air. OWC SSDs are engineered to be the best for Mac, undergoing a rigorous multi-stage lab testing process to deliver absolute reliability at maximum performance long into the future.
Once again, OWC provides Mac users an upgrade path that delivers phenomenal performance, functionality, and reliability! Whether it's for a base-model 11-inch MacBook Air from 2010 with a 64GB SSD, the top of the line 13-inch 256GB model from 2011, or any model in between, an OWC Aura Pro 6G SSD is the best enhancement for the MacBook Air. Just like other OWC upgrades, we include a free 'how-to' video to make this an easy and money-saving DIY upgrade.
More Speed, More Capacity for MacBook Air
OWC Aura Pro SSDs provide a noticeable increase in performance over the factory SSDs for all MacBook Air models:
-Increase capacity up to 16x the 11-inch base models
-Increase capacity up to 8x the 13-inch base models
-MacBook Air (2011) - Get 6G speeds up to 530MB/s, 2.5x faster than factory original
-MacBook Air (2010) - Get 3G speeds up to 275MB/s, 1.3x faster than factory original
Better by Design
OWC redesigned its 3rd generation of OWC Aura Pro 6G SSDs with premium 3D NAND Flash and the latest controller technology to operate cooler and consume less power, resulting in improved battery life for your MacBook Air. OWC SSDs are engineered to be the best for Mac, undergoing a rigorous multi-stage lab testing process to deliver absolute reliability at maximum performance long into the future.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 500 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Access time | 0.1 ms |
| Data transmission | |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 495 MB/s |
| Random write (4KB) | 72000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential read speed (ATTO) | 530 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 495 MB/s |
| TBW rating | 150 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 495 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 72000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Access time | 0.1 ms |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential read speed (ATTO) | 530 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 495 MB/s |
| TBW rating | 150 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Read speed | 530 MB/s |
| Write speed | 495 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Random write (4KB) | 72000 IOPS |
| Random read (4KB) | 80000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Access time | 0.1 ms |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Laptop |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Weight | 10 g |
| Height | 3 mm |
| Depth | 109 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| ECC | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |