We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Symmetry Clear + Alpha Glass Anti-Microbial + UK USB-C Wall Charger 20W Series for Apple iPhone 13, transparent
SKU
78-80621
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetry Clear + Alpha Glass Anti-Microbial + UK USB-C Wall Charger 20W Series for Apple iPhone 13, transparent
- Alpha Glass included
- Ultra-Slim
- Keeps screen safe
- Drop Protection
- Precision fit
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | 78-80621 |
| EAN | 0840104293973 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Alpha Glass included
Included OtterBox Alpha Glass Screen protector/screenshield offers 360° Protection.
Ultra Slim
Lightweight, slim & pocket friendly. Sleek dual-material case follows your phone’s precision lines. One-piece design slips on quickly.
Keeps screen safe
Raised, bevelled edge helps protect your touchscreen.
Drop Protection
DROP+ | 3X as many drops as military standard (MIL-STD-810G 516.6)*
* Applies only for Symmetry case
Precision fit
One-piece design wraps around your phone for a tight fit
Sleek Protection Bundle
You don’t have to choose between a protective case and a stylish one. Symmetry Series is the slim and protective case that shows off your style. All of your phone’s buttons, features and functions work flawlessly. And, Symmetry Series is easy to remove and install. Which is great because with all of the colors, patterns and clear options, you need more than just one. From cute and fun to daring and dazzling, Symmetry Series is the expressive case that's slimmer than ever, as protective as always. Alpha Glass fortified glass screen protector reinforces your touchscreen with ultra-thin, anti-shatter glass, while retaining its clarity and responsiveness.
You don’t have to choose between a protective case and a stylish one. Symmetry Series is the slim and protective case that shows off your style. All of your phone’s buttons, features and functions work flawlessly. And, Symmetry Series is easy to remove and install. Which is great because with all of the colors, patterns and clear options, you need more than just one. From cute and fun to daring and dazzling, Symmetry Series is the expressive case that's slimmer than ever, as protective as always. Alpha Glass fortified glass screen protector reinforces your touchscreen with ultra-thin, anti-shatter glass, while retaining its clarity and responsiveness.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Anti-bacterial, Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant, Shatterproof |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Anti-bacterial, Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant, Shatterproof |
| Built-in screen cover | No |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 79.1 mm |
| Height | 153 mm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Weight | 35 g |
| Package width | 109.5 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package weight | 89 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package width | 109.5 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package weight | 89 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 312.7 mm |
| Master (outer) case length | 233.4 mm |
| Master (outer) case height | 209.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 816 g |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |