We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage SSD 480GB 3.5in SATA MWL 3DWPD in Hot Swap Caddy
SKU
CPQ-480EMLCMWL-S8
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SSD 480GB 3.5in SATA MWL 3DWPD in Hot Swap Caddy
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | 3.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | MLC |
| SSD capacity | 480 GB |
| SKU | CPQ-480EMLCMWL-S8 |
| EAN | 5056006106197 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | MLC |
| Access time | 0.1 ms |
| Internal | Yes |
| Data transmission | |
| Read speed | 510 MB/s |
| Write speed | 485 MB/s |
| Random write (4KB) | 19000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Write latency | 110 µs |
| Read latency | 110 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 3.5" |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| NAND flash type | MLC (Multi Level Cell) |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 480 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 510 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 485 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Random write (4KB) | 19000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 110 µs |
| Read latency | 110 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Access time | 0.1 ms |
| SSD form factor | 3.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 2.8 W |
| Power consumption (write) | 2.8 W |
| Power consumption (read) | 2.3 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| NAND flash type | MLC (Multi Level Cell) |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 480 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 510 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 485 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Random write (4KB) | 19000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 110 µs |
| Read latency | 110 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Access time | 0.1 ms |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Packaging data | |
| Downloadable software | Samsung SSD DC Toolkit |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 20 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 3.5" |
| Software | |
| Downloadable software | Samsung SSD DC Toolkit |
| Other features | |
| Internal | Yes |
| Packaging content | |
| Downloadable software | Samsung SSD DC Toolkit |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" - 3.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |