We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Security Filter 4-Way Adhesive for Dell Latitude 7200 2-in-1
SKU
OSFNB4WAD12L/P-72002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Security Filter 4-Way Adhesive for Dell Latitude 7200 2-in-1
- Made from high quality materials
- Offers protection from 4 viewing angles - left, right, top and bottom
- Anti-glare material minimises reflections on your screen
- Smooth touch coating
- Dirt repellent material makes stains and fingerprints easy to remove
- Works with Touchscreens
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Monitor/Notebook |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | OSFNB4WAD12L/P-72002 |
| EAN | 5056006178200 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
OSFNB4WAD12L/P-72002
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidentialand sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen.
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidentialand sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape & portrait |
| Installation type | Full adhesive |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | No |
| Easy to apply | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Compatibility | Latitude 7200 |
| Brand compatibility | Dell |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Compatibility | Latitude 7200 |
| Display | |
| Compatibility | Latitude 7200 |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |