We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Security Filter 2-Way Plug-In 24.0in for HP E243 Monitor (inc. Anti-blue light reduction)
SKU
OSFM2WPI24L-E243i
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Security Filter 2-Way Plug-In 24.0in for HP E243 Monitor (inc. Anti-blue light reduction)
- Made from high quality materials
- Offers protection from 2 viewing angles - left and right
- Anti-glare material minimises reflections on your screen
- Smooth touch coating
- Dirt repellent material makes stains and fingerprintseasy to remove
- Works with Touchscreens
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Monitor/Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 24 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | OSFM2WPI24L-E243i |
| EAN | 5056006184065 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidential and sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen. Once fitted it can be removed and reattached just as easily for those times when you need to share your screen with other people.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Corner tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Compatibility | HP E243i |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Compatibility | HP E243i |
| Weight & dimensions | |
| Width | 528 mm |
| Height | 329 mm |
| Display | |
| Compatibility | HP E243i |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |