We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Security Filter 2-Way Magnetic 13.3in for Dell Pro 13 Plus 2-in-1 (inc. Anti-blue light reduction)
SKU
OSFNB2WM13.3L-P13P2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Security Filter 2-Way Magnetic 13.3in for Dell Pro 13 Plus 2-in-1 (inc. Anti-blue light reduction)
Category: Display Privacy Filters
| SKU | OSFNB2WM13.3L-P13P2 |
|---|---|
| EAN | 5059902183040 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
A Security Filter from Origin Storage helps provide protection against shoulder surfers and visual hackers viewing your confidential and sensitive information on your computer screen. With a Security Filter from Origin the intended users view of the screen remains crystal clear whilst people viewing the screen from the sides see only a dark screen, almost as if the screen is turned off, preventing them seeing your information. Designed to be easy to fit the Origin Storage Security Filter is quick and simple to attach to your screen. Once fitted it can be removed and reattached just as easily for those times when you need to share your screen with other people.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Transparent |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Features | |
| Installation type | Magnetic |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Compatibility | Dell Pro 13 Plus |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Compatibility | Dell Pro 13 Plus |
| Display | |
| Compatibility | Dell Pro 13 Plus |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |