We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Inception SSD 512GB M.2 SATA OPAL
SKU
ENSEDLITE-U512MLCM.2
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| SKU | ENSEDLITE-U512MLCM.2 |
| EAN | 5055146630500 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | 3D TLC |
| Internal | Yes |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| Hot-swap | No |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 1600 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Hardware encryption | No |
| Data transmission | |
| Read speed | 1600 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Component for | Laptop |
| Certification | TCG Opal V2 |
| SSD form factor | M.2 |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Laptop |
| NVMe | No |
| Hot-swap | No |
| SSD capacity | 512 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 1600 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory type | 3D TLC |
| Hardware encryption | No |
| Certification | TCG Opal V2 |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Certificates | |
| Certification | TCG Opal V2 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Hot-swap | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Internal | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |