We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks JL251A-AO network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+ 918 nm
SKU
JL251A-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP JL251A Compatible TAA Compliant 40GBase-SR QSFP+ Transceiver (MMF, 832nm to 918nm, 150m, LC, DOM)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | JL251A-AO |
|---|---|
| EAN | 0821455643822 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This HP® JL251A compatible QSFP+ transceiver provides 40GBase-SR throughput up to 150m over multi-mode fiber (MMF) at a bidirectional wavelength of 832nm and 918nm using a LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent HP® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Wavelength | 918 nm |
| Cabling technology | 40GBase |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Country of origin | United States |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Cabling technology | 40GBase |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Wavelength | 918 nm |
| Cabling technology | 40GBase |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4 g |
| Features | |
| Country of origin | United States |
| Certification | TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.4 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |