We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Tripp Lite N818-02M 10Gb Duplex Multimode 50/125 OM3 LSZH Fiber Patch Cable (LC/ST) - Aqua, 2M (6 ft.)
SKU
N818-02M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10Gb Duplex Multimode 50/125 OM3 LSZH Fiber Patch Cable (LC/ST) - Aqua, 2M (6 ft.)
- Designed for 10-Gig Ethernet applications...OM3 rated
- Backward compatible with existing 50/125 fiber
- Max 10Gb distance of 300 meters @850nm
- Low-Smoke, Zero Halogen (LSZH) Aqua jacket
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| SKU | N818-02M |
|---|---|
| EAN | 0373321347834 |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Availability | Out of Stock |
2 Meter ( 6ft ) LC/ST, OM3 Rated
Use with VCSEL and LED laser light sources
High-Speed, High-Bandwidth, Low-Cost
Backward compatible with legacy LAN's
Ideal for Fibre Channel (SAN) applications
IEEE 802.3ae and TIA LOMMF compliant
10gb Ethernet speed to 300 meters @850nm
Use with VCSEL and LED laser light sources
High-Speed, High-Bandwidth, Low-Cost
Backward compatible with legacy LAN's
Ideal for Fibre Channel (SAN) applications
IEEE 802.3ae and TIA LOMMF compliant
10gb Ethernet speed to 300 meters @850nm
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Packaging data | |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 177.8 mm |
| Package height | 1.3 mm |
| Package weight | 230 g |
| Technical details | |
| Cable length | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134780 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Package width | 228.6 mm |
| Package depth | 177.8 mm |
| Package height | 1.3 mm |
| Package weight | 230 g |
| Other features | |
| Core / cladding diameter | 50/125 µm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 203.2 mm |
| Master (outer) case length | 254 mm |
| Master (outer) case height | 63.5 mm |
| Master (outer) case gross weight | 370 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544.70.0000 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332134780 |