We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SFP 10 Gbps Direct Attach Cables
SKU
SIL-10G-DATAC-0.5-C
- Support for multi-gigabit data rates up to 10.5Gbps
- Data rates backward compatible to 1Gbps
- 1-8G Fibre Channel
- 1-10G Gigabit Ethernet
- Hot-pluggable SFP 20PIN footprint
- I/O Connector designed for high speed differential signal applications
- Improved Pluggable Formfactor (IPF) compliant for enhanced Electromagnetic (EMI/EMC) compatibility
- Compatible to SFP+ MSA
- Temperature Range 0~70°C
- RoHS compliant
- Active DAC Features Low power consumption <0.5W Power supply: +3.3V
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | SIL-10G-DATAC-0.5-C |
| EAN | 5060693980640 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL-10G-DATAC-0.5-C is a 10G Direct Attach Cable that is 0.5m in length. 10G Direct Attach Cables (DAC) are fast becoming the most popular way of establishing interconnects in a data centre. The SilverNet DAC’s offer data rates of up to 10.5Gbps and are backward compatible to 1Gbps.
The ease and convenience of a single piece cable assembly that can be hot-plugged into standard SFP+ ports to create 10G connections between devices is invaluable to many network operators.
The ease and convenience of a single piece cable assembly that can be hot-plugged into standard SFP+ ports to create 10G connections between devices is invaluable to many network operators.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate | 10.5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Bending radius | 3 cm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Certification | EMI/EMC |
| Package type | Bag |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | EMI/EMC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 3 cm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 65 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 0.5 m |
| Full duplex | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10.5 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| UK Trade Tariff code | 85176200 |