We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mode OM4 10m Fiber Cable
SKU
QK729A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premier Flex MPO12/MPO12 Multi-mode OM4 10m Fiber Cable
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | QK729A |
| EAN | 0886111610563 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Weight & dimensions | |
| Bending radius | 7.5 mm |
| Weight | 110 g |
| Cable length | 10 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight (imperial) | 0.113 kg (0.25 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.113 kg (0.25 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |