We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 200Gb QSFP56 to QSFP56 2.5m Direct Attach Copper Cable
SKU
R5Z79A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
200Gb QSFP56 to QSFP56 2.5m Direct Attach Copper Cable
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2.5 m |
|---|---|
| SKU | R5Z79A |
| EAN | 0190017451725 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2.5 m |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Maximum transfer distance | 2.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 364 g |
| Cable length | 2.5 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 2.5 m |
| Weight (imperial) | 0.363 kg (0.8 lbs) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.363 kg (0.8 lbs) |