We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Wallmount Pro OH75 A with Side Covers
SKU
7350105218149
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Wallmount Pro OH75F-A with Frame - Wall mount for Samsung OH75F – portrait or landscape - screen size: 75"- max load: 160kg - VESA: 1186x560 mm - black – 100% anti-corrosion - anti theft
- Supports Samsung 75" display
- Elegant, minimalistic design
- Low profile design
- Mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- Anti theft via Torx bolts built in
- 100% anti corrosion materials
- Offers quick installation and quick release
- Enclusure included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| SKU | 7350105218149 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Start replacing static signage with Samsungs outdoor OHF displays and Multibrackets OHF mounts. With a focus on functionality and aesthetics, Multibrackets all-weather rated OHF Wall mounts is ideal for sharing commercial messages, information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH75 displays
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OH75F-A in mind this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection & Anti theft
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH75 displays
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OH75F-A in mind this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection & Anti theft
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 1186 x 560 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Design | |
| Compatible products | Samsung OH75F |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | Samsung OH75F |