We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Wallmount Pro OH 55 A-S/DX
SKU
7350105214752
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Wallmount Pro OH55 F/ B/ A/ A-S - Wall mount for Samsung OH55 F/ B/ A/ A-S – portrait or landscape - screen size: 55"- max load: 63kg - VESA: 1186x560 mm - black – 100% anti-corrosion - anti theft
- Supports Samsung 55" OH55F/ B/ A/ A-S display
- Elegant, minimalistic design
- Portrait or landscape orientations
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- 100% anti corrosion materials
- Offers quick installation and quick release
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 63 kg |
| SKU | 7350105214752 |
| EAN | 7350105214752 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Start replacing static signage with Samsungs outdoor OHF displays and Multibrackets OHF mounts. With a focus on functionality and aesthetics, Multibrackets all-weather rated OHF Wall mounts is ideal for sharing commercial messages, information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH55F/ OH55B display
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OHF 55'' in mind (Mounting holes set at 1186x560) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH55F/ OH55B display
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OHF 55'' in mind (Mounting holes set at 1186x560) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 63 kg |
| Panel mounting interface | 1186 x 560 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 1186 x 560 mm |
| Maximum VESA mount | 1186 x 560 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Design | |
| Compatible products | Samsung OH55 F/ B/ A/ A-S |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1060 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 590 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Package weight | 12 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 12 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | Samsung OH55 F/ B/ A/ A-S |
| Orientation | Landscape/Portrait |