We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Wallmount Pro OH 46 B-S/DX
SKU
7350105214745
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Wallmount Pro OH46 F/ B - Wall mount for Samsung OH46 F/ OH46 B– portrait or landscape - screen size: 46"- max load: 48kg - VESA: 995x500 mm - black – 100% anti-corrosion - anti theft
- Supports Samsung 46" (OH46F OH46B) display
- Elegant, minimalistic design
- Portrait or landscape orientations
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- 100% anti corrosion materials
- Offers quick installation and quick release
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 46 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 48 kg |
| SKU | 7350105214745 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Start replacing static signage with Samsungs outdoor OHF displays and Multibrackets OHF mounts. With a focus on functionality and aesthetics, Multibrackets all-weather rated OHF Wall mounts is ideal for sharing commercial messages, information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH46F & OH46B displays
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OHF 46'' in mind (Mounting holes set at 995x500) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
An Outdoor wall mount for the Samsung OH46F & OH46B displays
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of Samsung OHF 46'' in mind (Mounting holes set at 995x500) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 48 kg |
| Panel mounting interface | 995 x 500 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 995 x 500 mm |
| Maximum VESA mount | 995 x 500 mm |
| Maximum screen size | 116.8 cm (46") |
| Design | |
| Compatible products | Samsung OH46 F/ OH46 B |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1250 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 650 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | Samsung OH46 F/ OH46 B |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 15 pc(s) |