We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Wallmount Pro MBW5UP Tilt Black
SKU
7350105219160
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Wallmount Pro MBW5UP Tilt Black - Wall mount for LCD display, steel, 5 screen, single side, tilt, VESA Max 400x400 - Maxload 30kg - screen size: 40"-65" - black
- A flexible system product ideal for video walls and menuboards
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x400
- Module based aluminum rails creates desirable length without cutting
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Dual wallplates included
- Portrait position of screen
- Hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 7350105219160 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Multibrackets Pro Series M Wallmount Pro MBW5UP Tilt Black is our innovative - ready to be installed Single-Row Display Wallmount made for portrait use.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Wallmount Pro MBW5UP Tilt Black is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, create, update and reconfigure its design if ideas change over time, then Pro Series can follow.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend aluminum rail change brackets and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Wallmounts is ideal for any large screen digital signage wallmount application such as videowalls, menuboards and more.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Wallmount Pro MBW5UP Tilt Black is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, create, update and reconfigure its design if ideas change over time, then Pro Series can follow.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend aluminum rail change brackets and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function.
The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
Multibrackets Pro Series Public Wallmounts is ideal for any large screen digital signage wallmount application such as videowalls, menuboards and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 175 kg |
| Number of displays supported | 5 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -6 - 15° |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1045 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 216 mm |
| Weight | 17.7 kg |
| Aluminium content weight | 8.6 kg |
| Steel content weight | 17.7 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 19 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 19 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 5 |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | CE |
| Plastic packaging weight | 90 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.2 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |