We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Wallmount Pro LG IP 55 Outdoor
SKU
7350105217845
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Wallmount Pro LG IP 55 - Wall mount for LG 55XE4F-M– portrait or landscape - screen size: 55" - max load: 75kg - VESA: tailored for LG - black – 100% anti-corrosion - anti theft
- Supports LG IP 55" display
- Elegant, minimalistic design
- Portrait or landscape orientations
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- 100% anti corrosion materials
- Ant theft solution via Torx built in
- Offers quick installation and quick release
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105217845 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Start replacing static signage with LG outdoor IP display series and Multibrackets IP-series LG mounts. With a focus on functionality and aesthetics, Multibrackets all-weather rated LG IP Wall mounts is ideal for sharing commercial messages, information, travel, and weather details, as well as wayfinding, advertising, entertainment, and more.
An Outdoor wall mount for the LG IP55 display
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of LG IP 55'' in mind (Mounting holes set at specific points to match LG 55XE4F-M) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection & Anti theft
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position. Torx bolts secured the mount and display onto the wall.
An Outdoor wall mount for the LG IP55 display
Made for outdoor use this wall mount specifically designed with the technical specifications of LG IP 55'' in mind (Mounting holes set at specific points to match LG 55XE4F-M) this wall mount will integrate your screen with the highest quality and fine tune adjustment possibilities. This wall mount is 100% anti-corrosion and was made to support your outdoor installation.
Portrait or landscape mode
To simplify the installation process, this wall mount is suitable for both landscape and portrait installations.
Fine tune to perfection & Anti theft
With built in adjustment possibilities to adjust it is possible to fine tune the screens into a perfect position. Torx bolts secured the mount and display onto the wall.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Design | |
| Compatible products | LG 55XE4F-M |
| Product colour | Black |
| Anti-theft function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12.5 kg |
| Package weight | 13 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 13 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | LG 55XE4F-M |
| Orientation | Landscape/Portrait |