We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX
SKU
7350073735563
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX - Wall mount for LCD / LED panel - steel - black - screen size: 32" - 100"
- Supports VESA 100/200/300/400/600
- Magnetic strap ends that easily hides when not in use
- Auto-locking magnetic design firmly holds the TV in a close to zero gap position
- Tool less tilt allows for effortless positioning
- Built-in level adjustment ensures perfect positioning
- Lateral shift brackets enable fast alignment
- Ultra-slim profile gives you more space in your room
- Automatic spring locks with quick release cords
- A Pro bubble level included in the package assures perfect alignment
- Complete hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| SKU | 7350073735563 |
| EAN | 7350073735563 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Introducing the championship series of slim wallmounts. Well designed, versatile and powerful. Multibrackets new Super Slim wallmounts has all the craftsmanship and innovation found with Multibrackets built in. Potent weight handling, a clean and simple installation and striking style with an ultra slim result.
At only 18mm the M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX our Multibrackets designers takes the super-slim TV mounts to a new level. With close to no gap wall distance turns your TV into a picture on the wall. The innovative fine tuning design allows for easy post-installation positioning. The tool less tilting mechanism will greatly reduce eye and neck pain and annoying sun glare for perfect viewing experience. Also, the magnetic design in the bracket and the strap end also add a modern look to your house.
Several steps ahead. The M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX series offers versatile installation features and mounting options. Horizontal and vertical adjustment abilities allow for post installation leveling and lateral shifting (move the screen from side to side after it is in place) making it easier than ever to find the perfect TV position. Lock the tilt angle at installation to prevent tampering or moving. The slim wall plate design offers good wall access, increasing the electrical and cable management options. The wall mount was made to be installed by a single person with simple brackets that hook onto the wall plate for an overall quick, simple, and secure installation.
At only 18mm the M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX our Multibrackets designers takes the super-slim TV mounts to a new level. With close to no gap wall distance turns your TV into a picture on the wall. The innovative fine tuning design allows for easy post-installation positioning. The tool less tilting mechanism will greatly reduce eye and neck pain and annoying sun glare for perfect viewing experience. Also, the magnetic design in the bracket and the strap end also add a modern look to your house.
Several steps ahead. The M VESA Wallmount Super Slim Fixed 600 MAX series offers versatile installation features and mounting options. Horizontal and vertical adjustment abilities allow for post installation leveling and lateral shifting (move the screen from side to side after it is in place) making it easier than ever to find the perfect TV position. Lock the tilt angle at installation to prevent tampering or moving. The slim wall plate design offers good wall access, increasing the electrical and cable management options. The wall mount was made to be installed by a single person with simple brackets that hook onto the wall plate for an overall quick, simple, and secure installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 150,100 x 200,150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 400,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Design | |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 702 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 440 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Aluminium content weight | 1.86 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 765 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 400 g |
| Metal packaging weight | 1.86 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 39 cm |
| Shipping (inner) case length | 78 cm |
| Shipping (inner) case height | 18.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 15.2 kg |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 72 pc(s) |