We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount III Black 75 100 200x100 200x200
SKU
7350022733008
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount III - Wall mount for LCD display - black - screen size: 15" - 40"
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 30 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 40 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350022733008 |
| EAN | 7350022733008 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This superslim economy VESA mount for displays with VESA® 50x50, 75x75, 100x100mm and 200x200 mounting patterns.
This ultra thin design minimizes the overall install depth by only adding 18mm to the back of the display.
This wallmount fits most small LCD screens on the market between 15" and 40" (VESA standard 50x50 75x75 100x100 200x100 200x200 mm).
It is very easy to assemble, and fits tightly to the wall. The screen sticks out approximately 18 mm from the wall.
This ultra thin design minimizes the overall install depth by only adding 18mm to the back of the display.
This wallmount fits most small LCD screens on the market between 15" and 40" (VESA standard 50x50 75x75 100x100 200x100 200x200 mm).
It is very easy to assemble, and fits tightly to the wall. The screen sticks out approximately 18 mm from the wall.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 10 g |
| Metal packaging weight | 1.89 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 140 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 265 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Depth (max) | 1.8 cm |
| Aluminium content weight | 1.89 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.04 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 30.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 25 cm |
| Shipping (inner) case height | 29 cm |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |